wtorek, 6 maja 2025

Poniedziałek z Kalamburem: Benefis Jerzego Bielunasa

 


Jerzy Bielunas - 

reżyser i scenarzysta, profesor w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie (Filia we Wrocławiu), od końca lat 70-tych związany z teatrami zawodowymi. Wymienienie wszystkich jego zawodowych dokonań w tak krótkim tekście jest niemożliwe. Z ich długą listą zapoznać się można np. na stronach Wikipedii [https://pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Bielunas]. Ani słowem nie wspomina natomiast Wikipedia o wieloletnich związkach Bielunasa z legendarnym Kalamburem.

Dlatego przypomnijmy, że:

1967 r: Jerzy Bielunas, student polonistyki Uniwersytetu Wrocławskiego, został przyjęty do Studenckiego Teatru Kalambur i zadebiutował na scenie w spektaklu „Dobrodziej złodziei” Karola Irzykowskiego w reż. Bogusława Litwińca.

1969 r: Wystąpił w spektaklu „Zegary” wg Tomasza Łubieńskiego w reż. Włodzimierza Hermana (obok niego w obsadzie tego spektaklu byli m.in. Wanda Ziembicka i Roman Gerczak), współreżyserował ze Stanisławem Krotoskim kabaret „Krawcy”.

1971 r: Debiutuje samodzielnie w roli reżysera spektaklu „Podpaleńcy” wg Maxa Frischa,

1972 r.: Jego spektakl „Z różnych stron”, wg Julia Cortazara, został nagrodzony za reżyserię na IX Łódzkich Spotkaniach Teatralnych (a Krystyna Krotoska otrzymała nagrodę za rolę aktorską).

1974 r: Po przekształceniu Studenckiego Teatru Kalambur w Akademicki Ośrodek Teatralny staje na czele młodych twórców tworzących grupę „Kalambur 74”.

1975-1979: Reżyseruje i jest autorem scenariuszy spektakli: „Ptastwo” (muzyka: Rafał Augustyn, scenografia: Waldemar Grażewicz), „Śpiewaj wiersz” (wieczór piosenkarski Krystyny Krotoskiej), „Niedomówieniem na pozór otwarci” i „Zarys portretu” (muzyka: Rafał Augustyn, scenografia: Waldemar Grażewicz).

1969 r: Zaczyna pracę i przez szereg lat w ścisłym gronie organizatorów realizuje Międzynarodowe Festiwale Teatru Studenckiego (potem Międzynarodowe Festiwale Teatru Otwartego) obok m.in.: Bogusława Litwińca, Andrzeja Jezierskiego, Małgorzaty Dzieduszyckiej, Małgorzaty Longchamps de Berier, Stanisława Kruka-Ołpińskiego, Marka Erlicha, Maćka Suszyńskiego i wielu, wielu innych znakomitych animatorów tych festiwali.

W latach siedemdziesiątych Jerzy Bielunas wchodził w skład Komisji ds. Teatrów Studenckich przy ZG SZSP, brał udział w światowych kongresach AITA w Pradze i Monako, gdzie wygłosił referaty na temat młodego polskiego teatru.

Reżyserował trzy galowe koncerty Teatru Kalambur:
1979 r: Z okazji 21-lecia Teatru w Teatrze Kameralnym we Wrocławiu.
1998 r: Z okazji 40-lecia Teatru – koncert „A ja mam swój intymny mały świat” w Dużym Studiu TVP we Wrocławiu.
2014 r: Z okazji 57. urodzin Teatru – „Kalamburowy wieczór piosenek” na dawnej scenie przy ul. Kuźniczej 29A.

👉A potem przygotował i poprowadził dla nas niejeden „Poniedziałek z Kalamburem” na scence w Art Café Kalambur (dawnej artystycznej kawiarni „Pod Kalamburem”).

I dlatego jest nam niezmiernie miło, że dziś to my możemy przygotować „Poniedziałek z Kalamburem”, którego ON stanie się głównym bohaterem! Będą opowieści, wspomnienia i czas na nieoczekiwane zdarzenia…

Wieczór tradycyjnie rozpocznie Halina Litwiniec. A jego scenariusz przygotował i spotkanie poprowadzi Edward Wielkoszyński.

👇
Zapraszamy!
12 maja (poniedziałek) 2025, godz. 18:00
Art Café Kalambur (dawna teatralna kawiarnia „Pod Kalamburem”), ul. Kuźnicza 29A




Przypominamy! Cykl „Poniedziałki z Kalamburem” organizuje założone w 1990 roku przez Bogusława Litwińca Stowarzyszenie Europejskich Więzi (SEW) we współpracy z Art Café Kalambur.
Autor zdjęcia: Jerzy Lajstowicz / archiwum Teatru Kalambur

wtorek, 11 marca 2025

Poniedziałek z Kalamburem: Spotkanie z prof. Januszem Deglerem

Na marcowe spotkanie z cyklu „Poniedziałek z Kalamburem” nasze zaproszenie przyjął prof. Janusz Degler. Wychowawca i promotor prac dyplomowych wszystkich Kalamburowców, którzy studiowali polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Wielki przyjaciel Kalambura od kilkudziesięciu lat. Był z nami, jak sam wspomina, od spektaklu „Szewcy”. Obserwował wszystkie Festiwale Teatru Otwartego.

Podczas obchodów 57-lecia Teatru prof. Degler tak mówił o fenomenie Kalambura: „To był powiew wolności. Kalambur zmienił nas nie tylko w sensie politycznym. Tutaj zawsze etyka wyprzedzała estetykę, a nieformalnym mottem było: >>To ma rację, co ma rację społem<<”.

Prof. Janusz Degler jest wybitnym znawcą teatru XX wieku i literatury dwudziestolecia międzywojennego, szczególnie twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza. Przewodniczył m.in. Komitetowi Redakcyjnemu 25-tomowego wydania jego „Dzieł wybranych”. Jest autorem m.in. „Wprowadzenia do nauki o teatrze” (tomy I-III), „Problemów teorii dramatu i teatru” (tomy I-III). Był wieloletnim kierownikiem Zakładu Teorii Kultury i Sztuk Widowiskowych IFP Uniwersytetu Wrocławskiego, a w latach 1979-1987 – prorektorem Wydziału Zamiejscowego PWST w Krakowie, Filia we Wrocławiu. Przez wiele lat był także kierownikiem literackim Teatru im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze.

Spotkanie poprowadzi Jerzy Bielunas.
Wieczór rozpocznie tradycyjnie Halina Litwiniec.

Zapraszamy!
24 marca (poniedziałek) 2025 roku, godz. 18:00
Art Café Kalambur (dawna teatralna kawiarnia „Pod Kalamburem”)
ul. Kuźnicza 29A



Zdjęcie z uroczystości 57. urodzin Teatru Kalambur, które odbyły się w 2014 roku. 
Prof. Janusz Degler z Haliną i Bogusławem Litwińcami.

fot. Wojciech Nekanda-Trepka / archiwum Teatr Kalambur


Przypominamy! „Poniedziałki z Kalamburem” organizuje już od 10 lat Stowarzyszenie Europejskich Więzi – założone w 1990 roku przez Bogusława Litwińca – we współpracy z Art Café Kalambur (dawna kawiarnia „Pod Kalamburem”).

poniedziałek, 20 stycznia 2025

Poniedziałek z Kalamburem: Spotkanie z Waldemarem Krzystkiem

 




Poniedziałek z Kalamburem: Spotkanie z Waldemarem Krzystkiem

Bohaterem naszego pierwszego w tym roku spotkania z cyklu „Poniedziałek z Kalamburem” będzie Waldemar Krzystek. W czasie rozmowy o jego twórczości mamy nadzieję dowiedzieć się też, czy i jakie były jego związki z Kalamburem.


Waldemar Krzystek – absolwent polonistyki Uniwersytetu Wrocławskiego, reżyser filmowy i teatralny – ukończył reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, scenarzysta. Twórca takich filmów, jak „W zawieszeniu”, „Zwolnieni z życia”, „Ostatni prom”, „80 milionów”, „Mała Moskwa”, „Fotograf”. Reżyser spektakli, np. „Wizyta starszej pani”, „Norymberga”, „Getsemani”, „Ballada o Zakaczawiu” w Teatrze Telewizji czy „Niskie Łąki” we Wrocławskim Teatrze Współczesnym, a także seriali telewizyjnych, m.in. „Anna German”, „Dom pod dwoma orłami”. O wydarzeniach ważnych w najnowszej historii Polski opowiada najczęściej z perspektywy Dolnego Śląska, gdzie osadza akcję i życie swoich bohaterów. Laureat wielu nagród na festiwalach filmowych, Honorowy Obywatel Legnicy i Dolnego Śląska.


Wieczór rozpocznie tradycyjnie Halina Litwiniec.
Rozmowę z naszym gościem poprowadzi Kuba Żary.

Kuba Żary - dziennikarz kulturalny, kurator działań artystycznych, członek rady artystycznej i rzecznik prasowy Wrocławskiej Fundacji Filmowej. Redaktor naczelny „Wrocławskiego Niezbędnika Kulturalnego” wydawanego przez Wrocławski Instytut Kultury.


Zapraszamy!
27 stycznia (poniedziałek) 2025, godz. 18:00
Art Café Kalambur (dawna teatralna kawiarnia „Pod Kalamburem”)
ul. Kuźnicza 29A


W tle zdjęcie z planu filmu „Fotograf” autorstwa Joanny Stogi


Przypominamy! „Poniedziałki z Kalamburem” organizuje już 10 lat - Stowarzyszenie Europejskich Więzi – założone w 1990 roku przez Bogusława Litwińca we współpracy z Art Café Kalambur (dawna kawiarnia „Pod Kalamburem”).

wtorek, 31 grudnia 2024

Do siego 2025 Roku!

🎭 Żegnając stary, 2024 rok, chcielibyśmy podziękować wszystkim miłym gościom, którzy wykazali się, jak mawiał Padre Litwiniec, kalamburową gotowością i przyjęli nasze zaproszenie do udziału w spotkaniach z cyklu „Poniedziałków z Kalamburem” i benefisach naszych przyjaciół. Jak ten czas leci - to już 10 lat, jak się spotykamy! 

🎄Dziękujemy wszystkim, że tak licznie przybywali, by w kalamburowej atmosferze wspólnie spędzić te wieczory z nami, na Kuźniczej 29a, gdzie miał swoją siedzibę Teatr Kalambur.

🎈Dziękujemy również Michałowi Litwińcowi za udostępnienie sali Art Café Kalambur (dawnej kawiarni Pod Kalamburem) i pracownikom kawiarni za współpracę przy zdarzeniach kalamburowych, których byliśmy sprawcami.

🎉Niech ten Nowy 2025 Rok będzie tak samo, jak mijający, pełen miłości, życzliwości i spotkań w gronie przyjaciół!

Organizator spotkań kalamburowych - Stowarzyszenie Europejskich Więzi (założone w 1990 roku przez Bogusława Litwińca.)



🎭 Zdjęcie z Benefisu Kalamburowego Haliny Litwiniec, na zakończenie którego Bogusław Litwiniec otwarcie wyznał, dlaczego się w Halinie zakochał! Art. Cafe Kalambur (dawna kawiarnia Pod Kalamburem), 2015 rok.

piątek, 20 grudnia 2024

Poniedziałek z Kalamburem – 16 grudnia 2024

Przez ostatnie 10 lat, raz w miesiącu, w poniedziałek, spotykaliśmy się i byliśmy razem. 

Ten ostatni, grudniowy „Poniedziałek z Kalamburem”, przygotowany przez Jerzego Bielunasa, poświęcony był nieobecnym już wśród nas, ale będącym z nami ciągle, w naszych wspomnieniach przyjaciołom, uczestnikom naszej kalamburowej przygody. 

Tradycyjnie rozpoczęła go Halina Litwiniec.




Organizator spotkań „Poniedziałki z Kalamburem” - Stowarzyszenie Europejskich Więzi (SEW) założone w 1990 roku przez Bogusława Litwińca.

Współorganizator: Art Café Kalambur (dawniej kawiarnia „Pod Kalamburem”).

fot. Cezary Chrzanowski

wtorek, 18 czerwca 2024

Ireno, żegnaj!

 

Opuściła nas Irena Kuczyńska-Motas. Kobieta solidna, twarda, pomocna w każdej sytuacji. Życzliwa dla pracowitych, ostra dla leniwych. Z Kalamburem związana była od 30 lat, najpierw jako menadżerka kawiarni „Pod Kalamburem”, a potem jako przewodnicząca Stowarzyszenia Europejskich Więzi, nadzorująca i wspierająca wszystkie działania, m.in. „Poniedziałki z Kalamburem” w Art Café Kalambur czy „Spotkania przy okrągłym stole” w Minerwie. 
Trudno będzie nam bez niej. Miała umysł prawniczy, konsekwentny, ale serce – pełne życzliwości dla innych. Prywatnie kochała zbieranie grzybów, ogród i kwiaty.

Ireno, przyjaciółko, żegnaj! Choć nie spotkasz się już z nami w Kalamburze, w naszych myślach i wspomnieniach na zawsze pozostaniesz obecna. Halina Litwiniec




poniedziałek, 3 czerwca 2024

Poniedziałek z Kalamburem: Benefis Jana Węglowskiego

 


Fundamentalne pytanie dotyczące Jana Węglowskiego brzmi: „ Panie Janku drogi, jakże Pan to sprytnie robi?” Odpowiedzi na nie ciągle nie znamy. Mimo to, a być może właśnie dlatego, Janka, aktora, autora tekstów, muzyka i czechofila, bohatera najbliższego benefisu, za każdym razem oglądamy i słuchamy z wielką przyjemnością!

Za każdym razem, bo Janka znamy już od wielu lat. A dokładniej od jego pierwszych występów z założonym przez Krzysztofa Piaseckiego i Staszka Wolskiego kabaretem „Gralak Marian”, co miało miejsce w klubie ACK „Pałacyk”, w roku 1973.

W tym samym roku Janek, wtedy student polonistyki Uniwersytetu Wrocławskiego, był także członkiem zespołu „Pirsens”, z którym wziął udział w przedstawieniu „Herkules i stajnia Augiasza”, zrealizowanym pod patronatem i na scenie Teatru Kalambur. A wkrótce potem, w ramach Sceny Jednego Pomysłu AOT Kalambur, zagrał (na pianinie) w przedstawieniu „Rozruch”, które otrzymało nagrodę główną w konkursie kabaretów na festiwalu FAMA 76.

Od roku 1984 roku Janek, już nie tylko jako aktor, ale także autor tekstów i muzyki, współpracuje z Arturem Kusajem przy tworzeniu kolejnych kalamburowych programów kabaretowych.

Kilka lat później – jako współscenarzysta i wykonawca – uczestniczy w uwielbianym przez publiczność spektaklu z piosenkami lwowskiej ulicy „A kto z nami trzyma sztamy”, którego premiera odbyła się w roku 1988 roku. A potem, przez wiele lat, spektakl grany był w całej Polsce i za granicą (ponad 500 razy!). Także w roku 1988, Janek uczestniczy w kalamburowym spektaklu „Profesor Andrzej Breton i jego goście”.

Przypomnijmy, że te spektakle i kabarety grane były na scenie kawiarni Pod Kalamburem. A wspomnienia o nich (m.in. Jana Węglowskiego) można przeczytać w wydanym w roku 2022, z okazji 40-lecia Kawiarni, dziś Art. Cafe Kalambur, jubileuszowym albumie.

Słuchacze Radia Wrocław oraz Programu Trzeciego PR, mogli natomiast spotkać się z Jankiem (a w zasadzie z jego głosem) w licznych audycjach rozrywkowych, gdzie wygłaszał swoje satyryczne felietony.

I wrócić do nich w publikacjach „Roztrójenie jaźni, czyli bardzo serdecznie dziękuję Państwu” oraz „Przodem do tyłu, czyli postęp wsteczny”. Autorstwa, oczywiście, Janka.

👇
Poniedziałek z Kalamburem: Benefis Jana Węglowskiego
Wieczór rozpocznie, tradycyjnie, kalamburowo Halina Litwiniec.
Wspólnie z bohaterem wieczoru, wystąpią: Jolanta Chełmicka, Krystyna Krotoska, Aleksandra Zienkiewicz i Artur Kusaj.
👇
Zapraszamy!
10 czerwca (poniedziałek) 2024 r., godz. 18.00
Art Café Kalambur (dawniej kawiarnia „Pod Kalamburem”)
ul. Kuźnicza 29a, Wrocław

🎭
Przypominamy! Cykl „Poniedziałki z Kalamburem” organizuje założone w 1990 roku przez Bogusława Litwińca Stowarzyszenie Europejskich Więzi (SEW) we współpracy z Art Café Kalambur.

🌝
Benefisjent (sic!) na zdjęciu absolwentów klasy 7 R szkoły podstawowej. To ten dwunasty w trzecim rzędzie z lewej strony. Albo szósty w trzecim, z prawej. / archiwum prywatne Jana Węglowskiego.