Albumy

Z okazji 40-lecia kawiarni "Pod Kalamburem", obecnie znanej jako Art Cafe Kalambur, w 2022 roku ukazał się jubileuszowy album. 

Pomysłodawcą tego wydawnictwa jest Michał Litwiniec, a w opowieści o tym kultowym miejscu towarzyszyła mu Halina Litwiniec oraz zaproszeni przez nich do rozmów i wspomnień twórcy i twórczynie, bywalcy i bywalczynie, m.in. Artur Kusaj, Jan Węglowski, Tomasz Kwietko-Bębnowski, Jolanta Chełmicka, Włodzimierz Herman, prof. Jan Miodek, Grzegorz Boros, prof. Marek Jakubek, Małgorzata Kubiak-Neifer i Jan Stolarczyk, żeby wymienić tylko tych spośród Kalamburowców i Kalamburowczyń, którzy znani są osobom bliskim Stowarzyszeniu Europejskich Więzi. 

Jest to opowieść o ludziach. O ludziach, którzy tworzyli to miejsce. Swoją energią, aurą, pracą i pasją. Te barwne postacie przypływały i odpływały, czasem zostając na dłużej lub dużo dłużej, zawsze wnosząc coś nowego, interesującego lub szalonego. Kalambur był i jest dla nich portem, ale też bez nich by nie istniał. Nad wszystkim oczywiście czuwa duch Litwińców, lecz jest to niepisana wspólnota ludzi szczęśliwych i otwartych.

Historia kawiarni podzielona została na dwa około dwudziestoletnie okresy. Przewodniczką po pierwszej części albumu jest Halina Litwiniec. Jego drugą częścią zawiaduje Michał Litwiniec.Album w kilku liczbach i słowach:
- 267 stron;
- 424 zdjęcia plus kolaże i plakaty;
- 40 fotografów i fotografek;
- 467 nazwisk w indeksie osób;
- kalendaria koncertowe i wystawowe;
- wywiady z twórcami i twórczyniami kawiarni, jej pracownikami i pracowniczkami, artystami i artystkami, bywalcami i bywalczyniami; 
- księga gości;
- obłędny pop up.

Album kupić można oczywiście w kawiarni, a także kontaktując się z nią pod adresem biuro@kalambur.org.


Wydawcy:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Fundacja Kalambur
Fundacja Na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza

Publikacja sponsorowana z oszczędności rodziny Litwińców
Projekt współfinansowany przez Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia oraz Funduszu Wsparcia Kultury
Publikacja współfinansowana z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego
ISBN OKiS: 978-83-67067-19-5
ISBN Fundacja im. T. Karpowicza: 978-83-956730-3-0

Patroni medialni: Radio Wrocław, Radio RAM, Radio Wrocław Kultura, miesięcznik „Odra”, „Pismo Artystyczne Format”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz