czwartek, 6 kwietnia 2017

PONIEDZIAŁEK Z KALAMBUREM: SPOTKANIE Z JERZYM LAJSTOWICZEM

Rodzinkę kalamburową oraz przyjaciół Kalamburu zapraszamy na spotkanie z Jerzym Lajstowiczem!

Przywołania część I:
MÓJ PARATEATR, czyli KALAMBUR, jakiego nie znacie.

Jerzy Lajstowicz trafił do Kalamburu w 1975 roku na fali przemian, kiedy Studencki Teatr Kalambur przemieniał się w Akademicki Ośrodek Teatralny Kalambur. Tam reaktywował Galerię Plastyki i prowadził ją przez cztery lata jako swój projekt autorski. Ponieważ uparł się wydawać z każdej wystawy katalog i rozdawać go na wernisażach, sam musiał nauczyć się sztuki drukarstwa, a także zecerstwa. Nie po to jednak, aby założyć własny biznes, ale żeby móc skutecznie rozmawiać z drukarzami. I udało mu się to tak dobrze, że w 1980 roku został zatrudniony w Kalamburze w Biurze Wydawnictw. Jako redaktor graficzno-techniczny Lajstowicz odpowiadał w nim za wygląd i wykonanie większości druków ulotnych (i zwiewnych, jak pokazał czas) Kalamburu oraz VI Festiwalu Międzynarodowych Spotkań Teatru i Sztuki Otwartej, który zdarzył się po drodze. Później jego działania na lata zdominował Ogólnopolski Teatr Wojenny – parateatr już konspiracyjny, z którym wypłynął na nieco inne wody oceanu sztuki.

Wcześniej, jeszcze w 1976 roku, Lajstowicz powołał Grupę 3, którą obok niego tworzyli Maria Dziubińska i Janusz Pac-Pomarnacki. Opis dwóch zrealizowanych przez Grupę widowisk – zdarzeń parateatralnych, znalazł się m.in. w trzecim tomie kalamburowego wydawnictwa „Sztuka Otwarta”, zatytułowanym „Parateatr”.

I właśnie o jednym z takich zdarzeń, nazwanym „Fotografie Jerzego Lajstowicza” i zrealizowanym w Warszawie, w prywatnym, niezależnym salonie sztuki Ireny Jarosińskiej w 1980 roku, Jerzy Lajstowicz opowie podczas najbliższego „Poniedziałku z Kalamburem”.

Działania aktorskie: Rafał Orfeusz Jakubiszyn
Prowadzenie świateł i dźwięku: Matej
Opieka i wykonanie techniczne: Edward Musiał

Gospodynią wieczoru będzie tradycyjnie Halina Litwiniec.

Wstęp wolny! Przybywajcie!
10 kwietnia 2017 roku (poniedziałek), godz. 19:00
Kawiarnia Pod Kalamburem (dziś Art Cafe Kalambur)
Kuźnicza 29a, Wrocław

Przypominamy też, że organizatorem cyklu „Poniedziałek z Kalamburem” jest Stowarzyszenie Europejskich Więzi.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz