czwartek, 29 czerwca 2023

„My, kobiety z Teatru Kalambur. Herstorie”

 
Nie od dziś wiadomo, że informacja jest najcenniejszą walutą, a władzę mają te osoby, które nie tylko kształtują historię, ale też opowiadają o niej. Olga Szelc w swojej książce dokonuje gestu rewolucyjnego – oddaje głos kobietom, które tworzyły wrocławski Teatr Kalambur. Siedemnaście silnych, zróżnicowanych kobiecych osobowości opowiada w tej książce „o tym jak było”, inspiracjach, Wrocławiu, przyjaźniach, zmianach, Wielkiej Historii i jeszcze większej pasji. I własnym, kobiecym pokoju, który – mimo niesprzyjających czasów – przetrwał i stał się przestrzenią dla wielu aktorek, animatorek, twórczyń.
Rozmówczynie: Halina Litwiniec. Krystyna Stoga, Krystyna Kutz-Kawczak, Urszula Kozioł, Lena Kaletowa, Mira Żelechower-Aleksiun, Krystyna Przychocka, Ewa Dałkowska, Krystyna Krotoska, Jolanta Grażewicz, Małgorzata Dzieduszycka-Ziemilska, Wanda Ziembicka-Has, Jolanta Chełmicka, Elżbieta Lisowska-Kopeć, Krystyna Paraszkiewicz-Pater, Maria Dobrowolska, Mira Ciechowska-Nikodemska.
To są – często wbrew dominującej męskiej narracji – historie o samostanowieniu, o budowaniu indywidualności, dla której paliwem była sztuka. Dla siedemnastu – biorąc pod uwagę rozmiar zbioru rozmów Szelc – a w rzeczywistości pewnie dla kilkudziesięciu artystek i kulturalnych działaczek Kalambur był punktem zwrotnym w zawodowym rozwoju, a często wręcz w życiu. I to niezależnie od tego, czy był w nim zaledwie epizodem, czy przygodą, która wciąż trwa, mimo że historia teatru jest już od trzydziestu lat zamkniętym rozdziałem”.
„My, kobiety z Teatru Kalambur. Herstorie” to fascynująca, wielogłosowa opowieść o Wrocławiu, czasach, które minęły, teatrze i sztuce, która wyzwala.

👉Posłowie: Magda Piekarska:

👉Wydawnictwo Warstwy 2023 rok
wydawnictwowarstwy.pl  

🍀Książkę matronatem objęły:Stowarzyszenie Europejskich Więzi Teatr Kalambur, Stowarzyszenie Dolnośląski Kongres Kobiet, Muzeum Historii Kobiet, Wrocławska Rada Kobiet.

👇
Olga Maria Szelc – redaktorka i recenzentka. Jej opowiadania znalazły się w dwóch antologiach: „U nas za stodołą” oraz „Nadodrzańskie opowieści grozy”. Autorka e-tomiku poetyckiego „Oczekiwanie”, ilustrowanego pracami wrocławskiej artystki Katarzyny Śmigielskiej. Współpracowała jako redaktorka prowadząca i autorka wywiadów przy tworzeniu książki społecznej „Pod wspólnym parasolem” według projektu Krystyny Paraszkiewicz-Pater oraz jako redaktorka z grupą wrocławskich przyrodników i aktywistów przy tworzeniu albumu „Park Grabiszyński. Miejska puszcza”. Publikuje recenzje i wywiady z pisarkami i pisarzami m.in. w Iceland News Polska, na Wrocławskim Portalu oraz na blogu Książki pod Ręką. Jest radną osiedla Stare Miasto i członkinią Stowarzyszenia Dolnośląski Kongres Kobiet.
W 2021 roku otrzymała stypendium artystyczne prezydenta Wrocławia w dziedzinie upowszechniania kultury, dzięki któremu powstała książka „My, kobiety z Teatru Kalambur. Herstorie”.

👉Książka dostępna będzie od 3.07.2023:na stronie Wydawnictwo Warstwy:
https://wydawnictwowarstwy.pl/strona-glowna/174-my-kobiety-z-teatru-kalambur-herstorie 

📌Fragmenty tekstu pochodzą ze strony Wydawnictwa Warstwy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz