wtorek, 16 kwietnia 2024

Poniedziałek z Kalamburem: Między nami kobietamiW ramach cyklu „Poniedziałek z Kalamburem” zapraszamy na kolejne spotkanie z Olgą Szelc, autorką książki „My, kobiety z Teatru Kalambur. Herstorie”. Tym razem o kalamburowych herstoriach porozmawiamy w kręgu członkiń Stowarzyszenia Dolnośląski Kongres Kobiet, Wrocławskiej Rady Kobiet V kadencji oraz Stowarzyszenia Europejskich Więzi, które objęły książkę MATRONATEM.

Rozmowę z autorką poprowadzi prezeska SDKK Joanna Stańczyk.

🌷

„My, kobiety z Teatru Kalambur. Herstorie”, to publikacja na którą wiele osób czekało. Książka nie tylko opowiada o kulturalnym życiu Wrocławia drugiej połowy XX wieku, miłości do teatru i potrzebie twórczej ekspresji. To przede wszystkim historia (herstoria) emancypacji, która wydarza się za pomocą sztuki. To pasjonująca opowieść o legendarnym wrocławskim miejscu i kobietach, które je tworzyły. Autorka rozmawia z aktorkami, twórczyniami, animatorkami, społeczniczkami i menedżerkami, które przez lata inicjowały kulturalny ferment we Wrocławiu. Ważny i szczery zapis herstorii stolicy Dolnego Śląska i kobiecej siły” – pisze o książce jej wydawca.

Rozmówczyniami Olgi Szelc było siedemnaście niezwykłych i różnych kobiet, które połączył Teatr Kalambur. Te kobiety to: Halina Litwiniec (Woźniczka), Krystyna Stoga (Wołodźko), Krystyna Kawczak (Szerenkowska-Kutz), Urszula Kozioł, Mira Żelechower-Aleksiun, Ewa Dałkowska, Krystyna Ligęza-Przychocka (Siewarga), Helena Kaleta (Wojtas), Krystyna Krotoska (Konieczna), Wanda Ziembicka-Has, Jolanta Grażewicz (Lipińska, Ptak), Elżbieta Lisowska-Kopeć, Jolanta Chełmicka (Betka), Małgorzata Dzieduszycka-Ziemilska, Krystyna Paraszkiewicz-Pater, Hanna Maria Dobrowolska i Mira Nikodemska (Ciechowska).

🌷 🌷

Nasza gościni - Olga Szelc, to dziennikarka, redaktorka, recenzentka. Jej opowiadania znalazły się w dwóch antologiach „U nas za stodołą” oraz „Nadodrzańskie opowieści grozy”. Autorka e-tomiku poetyckiego „Oczekiwanie” ilustrowanego pracami wrocławskiej artystki Katarzyny Śmigielskiej. Współpracowała jako redaktorka prowadząca i autorka wywiadów przy tworzeniu książki społecznej „Pod wspólnym parasolem” według projektu Krystyny Paraszkiewicz-Pater oraz jako redaktorka z grupą wrocławskich przyrodników i aktywistów przy tworzeniu albumu „Park Grabiszyński. Miejska Puszcza”. Współpracowała także ze Stowarzyszeniem Świat Nadziei, które we Wrocławiu prowadzi Pracownię i Galerię ArtBrut. Publikuje recenzje i wywiady z pisarkami i pisarzami m.in. w Iceland News Polska, na wroclawskiportal.pl. oraz na blogu Książki pod ręką. Jest radną Osiedla Stare Miasto i członkinią Stowarzyszenia Dolnośląski Kongres Kobiet. W roku 2021 otrzymała stypendium artystyczne Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka w dziedzinie upowszechniania kultury, dzięki któremu powstała książka o kobietach z Teatru Kalambur.

„My, kobiety z Teatru Kalambur. Herstorie”
Wydawnictwo Warstwy, Wrocław 2023
Posłowie: Magda Piekarska
Redakcja: Dawid Skrabek

Matronat/Patronat:
Stowarzyszenie Europejskich Więzi (Teatr Kalambur),Stowarzyszenie Dolnośląski Kongres Kobiet, Muzeum Historii Kobiet, Wrocławska Rada Kobiet
 
👇
Spotkania w ramach cyklu „Poniedziałek z Kalamburem” organizowane są przez Stowarzyszenie Europejskich Więzi we współpracy z Art Café Kalambur. Współorganizatorem tego wydarzenia jest również Stowarzyszenia Dolnośląski Kongres Kobiet
 
🌷🌷🌷
Poniedziałek z Kalamburem: Spotkanie z Olgą Marią Szelc, autorką książki „My, kobiety z Teatru Kalambur. Herstorie” | „Między nami kobietami”
29 kwietnia 2024, godz. 18:00
Art Café Kalambur (dawna Kawiarnia pod Kalamburem), ul. Kuźnicza 29A

Autor zdjęcia Olgi Marii Szelc: P.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz