poniedziałek, 3 czerwca 2024

Poniedziałek z Kalamburem: Benefis Jana Węglowskiego

 


Fundamentalne pytanie dotyczące Jana Węglowskiego brzmi: „ Panie Janku drogi, jakże Pan to sprytnie robi?” Odpowiedzi na nie ciągle nie znamy. Mimo to, a być może właśnie dlatego, Janka, aktora, autora tekstów, muzyka i czechofila, bohatera najbliższego benefisu, za każdym razem oglądamy i słuchamy z wielką przyjemnością!

Za każdym razem, bo Janka znamy już od wielu lat. A dokładniej od jego pierwszych występów z założonym przez Krzysztofa Piaseckiego i Staszka Wolskiego kabaretem „Gralak Marian”, co miało miejsce w klubie ACK „Pałacyk”, w roku 1973.

W tym samym roku Janek, wtedy student polonistyki Uniwersytetu Wrocławskiego, był także członkiem zespołu „Pirsens”, z którym wziął udział w przedstawieniu „Herkules i stajnia Augiasza”, zrealizowanym pod patronatem i na scenie Teatru Kalambur. A wkrótce potem, w ramach Sceny Jednego Pomysłu AOT Kalambur, zagrał (na pianinie) w przedstawieniu „Rozruch”, które otrzymało nagrodę główną w konkursie kabaretów na festiwalu FAMA 76.

Od roku 1984 roku Janek, już nie tylko jako aktor, ale także autor tekstów i muzyki, współpracuje z Arturem Kusajem przy tworzeniu kolejnych kalamburowych programów kabaretowych.

Kilka lat później – jako współscenarzysta i wykonawca – uczestniczy w uwielbianym przez publiczność spektaklu z piosenkami lwowskiej ulicy „A kto z nami trzyma sztamy”, którego premiera odbyła się w roku 1988 roku. A potem, przez wiele lat, spektakl grany był w całej Polsce i za granicą (ponad 500 razy!). Także w roku 1988, Janek uczestniczy w kalamburowym spektaklu „Profesor Andrzej Breton i jego goście”.

Przypomnijmy, że te spektakle i kabarety grane były na scenie kawiarni Pod Kalamburem. A wspomnienia o nich (m.in. Jana Węglowskiego) można przeczytać w wydanym w roku 2022, z okazji 40-lecia Kawiarni, dziś Art. Cafe Kalambur, jubileuszowym albumie.

Słuchacze Radia Wrocław oraz Programu Trzeciego PR, mogli natomiast spotkać się z Jankiem (a w zasadzie z jego głosem) w licznych audycjach rozrywkowych, gdzie wygłaszał swoje satyryczne felietony.

I wrócić do nich w publikacjach „Roztrójenie jaźni, czyli bardzo serdecznie dziękuję Państwu” oraz „Przodem do tyłu, czyli postęp wsteczny”. Autorstwa, oczywiście, Janka.

👇
Poniedziałek z Kalamburem: Benefis Jana Węglowskiego
Wieczór rozpocznie, tradycyjnie, kalamburowo Halina Litwiniec.
Wspólnie z bohaterem wieczoru, wystąpią: Jolanta Chełmicka, Krystyna Krotoska, Aleksandra Zienkiewicz i Artur Kusaj.
👇
Zapraszamy!
10 czerwca (poniedziałek) 2024 r., godz. 18.00
Art Café Kalambur (dawniej kawiarnia „Pod Kalamburem”)
ul. Kuźnicza 29a, Wrocław

🎭
Przypominamy! Cykl „Poniedziałki z Kalamburem” organizuje założone w 1990 roku przez Bogusława Litwińca Stowarzyszenie Europejskich Więzi (SEW) we współpracy z Art Café Kalambur.

🌝
Benefisjent (sic!) na zdjęciu absolwentów klasy 7 R szkoły podstawowej. To ten dwunasty w trzecim rzędzie z lewej strony. Albo szósty w trzecim, z prawej. / archiwum prywatne Jana Węglowskiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz